4 Temmuz 2008 Cuma

Cuma Gününde Duâ


Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-dan rivâyet olunduğuna göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz Hazretleri buyurmuşlardır ki:
"Cum'a gününde bir saat vardır. Allah'ın kullarından bir müslim namazda ve kıyamda iken Allah Teâlâ'dan niyâz ile bir şey isteyip duâsı o saate tesadüf ederse Allah teâlâ Hazretleri o kimsenin dileğini verir." Böyle buyurduktan sonra mübarek küçük parmağının ucuna işaret buyurdu.
Cum'a gününün içindeki saat, küçük parmağına nisbetle parmağın ufak ucu ne kadar ise, güne nis-betle o kadar az bir müddetdir ki o saat içinde her halde duâ müstecâb olur demektir.
"Ey Resûl-i Ekremim! Benim kullarım "Rabbi-miz uzakta mıdır, yakında mıdır?" diyerek sana beni sordukları zaman sen onlara cevap ver ki: Ben onlara pek yakınımdır. Bana duâ eden kulumun duasını kabul ederim. Duâ ettiğinde benden duâlarının kabulünü istesinler. Ve bana îman etsinler. Umulur ki onlar îmanları ve duâları sebebiyle doğru yola vâsıl olurlar ve irşâd olunurlar. "(Bakara Sûresi, 186)
Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-'dan rivâyet edildiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurmuşlardır ki:"Sizden herhangi biriniz" duâ ettim de kabul olunmadı" diyerek acele etmedikçe duâsı kabul olunur."
Duâ eden duâsında ısrar etmeli, devam etmelidir. Her halde er veya geç müstecâb olur.
Bir de dünyâda müstecâb olmasa bile kul bunu yine kendi lehine bilip Allah'dan ümidini kesmemelidir. Duâ büyük bir ibâdet olduğu için âhırette de bir ecir ve sevâbı olur.
kaynak: Netten derleme
Duanın Adabı
Dua'nin kabul olmasi için yerine getirilmesi gereken bazi sartlari ve uyulmasi gereken bir takim adabi vardir. Bunlara riayet edildigi takdirde dua makbul olur ve beklenen hayirli sonuç elde edilir.
Duanin adabini; duadan önce, dua esnasinda ve duadan sonra olmak üzere üç baslik altinda açiklamaya çalisacagiz.
Dua'dan Önce
a) Dua eden kimse önce haramdan sakinmali, yeyip içtigi ve giydigi seyler helal olmalidir.
Ashabdan Sa'd b. Ebi Vakkas, Peygamberimize; Ey Allah'in Resulü, Allah'a dua et de beni duasi makbul olanlardan eylesin.'' diye istekte bulundu. Bunun üzerine Peygamberimiz söyle buyurdu:
-Ey Sa'd. Helâl ve temiz rizik kazan ki duan makbul olsun.''
Peygamber Efendimiz, diger bir hadis-i serifte de söyle buyuruyor:
-Bir adam uzun yolculuga çikar , saçlari darma daginik ve toz toprak içinde oldugu halde: ''Ya Rab.'' diye el1erini semaya kaldirip dua eder. Halbuki yedigi haram, içtigi haram, giydigi haram, vücudu haramla beslenmis. Artik bu adamin duasi nasil kabul olunur .''
Bu hadislerden açikça anlasiliyor ki haram lokma dualarin kabul edilmesine engeldir . Çünkü haram, insani Allah'tan uzaklastirir ve bir perde gibi duanin Allah katina ulasmasina mani olur.
b) Tevbe ederek günahlardan arinmalidir. Çünkü temiz bir kalb ile yapilan dualarin kabul edilmek ihtimali daha yüksektir .
c) Dua, için faziletli zamanlari seçmelidir. Her zaman ve her yerde dua edilebilir. Ancak, faziletli zamanlarda ve kutsal yerlerde dualarin kabul edilmesi daha kuvvetlidir .Çünkü böyle vakitlerde insan, maddi düsüncelerden ilgisini daha çok keser ve A1lah'a yönelir ve ruhunun derinliklerinden gelen temiz bir duygu ile O'na yaklasir.
Nasil ilk bahar agaçlarin yeserme mevsimi ise, bazi zamanlar da duadan olumlu sonuçlarin alindigi manevi mevsimlerdir .Böyle zamanlarda dua edildigi takdirde, dünya ve ahirete ait dileklerin kabul edilecegi ve dualarin karsiliksiz birakilmayacagi Peygamberimiz tarafindan bildirilmistir.
Böyle vaktiler, ticaretin karli oldugu pazarlara benzer. Ticaretle mesgul olanlar, böyle pazarlari kaçirmadigi gibi, bazi vakitlerin faziletini bilenler de dua ile bunlari en iyi sekilde degerlendirirler.
Farz namazlarin pesinde, gece yarisi ve gecenin üçte ikisi geçtikten sonra, Cuma günü, Ramazan ayi, Recep ayinin ilk gecesi, Berat ve Kadir geceleri ile Ramazan ve Kurban Bayrami geceleri, iftar vakti ve Arefe günü, dualarin makbul oldugu faziletli vaktilerden bazilaridir.
Konu ile ilgili peygamberimizin mübarek sözlerinden bazilari söyle:
''Cuma gününde bir saat vardir ki hangi mü'min o saatte Allah'tan bir dilekte bulunursa, Allah onun dilegini kabul eder .''
Peygamberimize hangi dua kabul edilmeye daha yakindir? diye soruldu. Peygamber Efendimiz:
''Gecenin son saatlerinde ve farz namazlarin pesinde yapilan dualardir .'' buyurdu.
,, Allah Teâla her gecenin kalan son üçte birinde rahmeti ile tecelli ederek buyur ki: Kim bana dua ederse duasini kabul ederim. Kim benden bir istekte bulunursa istegine karsilik veririm. Kim benden bagislanmasini isterse onu bagislarim.''
''Üç kimsenin duasi geri çevrilmez kabul edilir: Bunlar: Oruçlunun iftar vaktindeki duasi, adaletli hükümdarin ve mazlumun duasidir .,,
''Kur'an-i Kerim okuyanin her hatim edişinde bir makbul duasi vardir .,,
,, Allah'in kuluna en yakin oldugu vakit gece yarisidir. Eger sen o saatte Allah'i ananlardan olabilirsen ol.''
d) Önemli bir is için dua edecegi zaman abdest alip iki rek'at namaz kilmali.
e) Dua, aklen mümkün olan seyler hakkinda olmalidir. Dua ile isteyecegi sey Allah'in tabiattaki kanunlarina aykiri olmamalidir. Mesela, bir kimse zenginlik istiyorsa, bunun sebeplerinin kolaylastirmasini Cenab-i Hak'tan istemesi gerekir. Yoksa oturdugu yerde, para gelsin diye bir dilekte bulunmasi Allah'in kanunlarina uygun düsmez.
f) Duada haram olan seyler istenmemelidir.
Dua Ederken
a) Kibleye dönerek dizleri üstüne oturmali ve ellerini semaya dogru kaldirmalidir. Peygamber efendimiz duada ellerini yukari dogru kaldirirdi.
b) Duaya ''Sübhane Rabbiye'l-aliyyil a'lel-vehhab'' diyerek baslamali. sonra ''Elhamdülillahi Rabbi'l-alemîn, vessalâtü vesselâmü alâ Resûlina Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihî ecmain'' diyerek Allah'a hamd ve sena, peygamberimize de salat ve selam getirmelidir .
c) Dua esnasinda bütün varligi ile Allah'a yönelmeli, kalbini Allah'tan baska seylerle mesgul etmemelidir .
Dili ile Allah'a yalvarirken kalbi baska düsüncelerle mesgul ise, bu yabanci düsünceler kul ile Allah arasinda perde olur ve dua Allah'a ulasmaz ve kabul olmaz. Çünkü böyle bir durumda insan istegini gerçekte Allah'a degil, kalbini mesgul eden seylere arzetmis olur .
d) Kendi isitecegi kadar bir sesle dua etmeli, yüksek sesle bagirip çagirmamalidir. Çünkü Allah Teâlâ bize çok yakindir. Gizlice söylediklerimizi isittigi gibi kalblerimizden geçenleri de bilir .
Yüce Allah söyle buyuruyor:
''Rabbinize gönülden ve gizlice yalvarin. Dogrusu O, asiri gidenleri sevmez.''
Allah'a yalvaris kemal-i edep ve saygi ile olacak, ancak bu yalvaris yüksek sesle bagira çagira olmayacaktir. Zira böyle bir davranis ihlastan riyaya, yalvarmaktan sikayete dönüsür ki bu asiri gitmektir. Asiri gidenleri ise Allah sevmez.
e) Kendisi ve çoluk çocugu için beddua etmekten sakinmalidir .
Peygamberimiz (s.a.s.) söyle buyuruyor:
''Kendi aleyhinize, çocuklarinizin ve mallarinizin aleyhine sakin dua etmeyin ki dualarin kabul olunacagi bir saate rastlarsiniz da aleyhinize yaptiginiz dualar kabul edilir ve pisman olursunuz.''
İnsan ötkelendigi zaman, böyle kendisi ve yakinlari aleyhine dua eder de dua kabul olunursa sonradan pisman olur. Fakat is isten geçtigi için pismanligin faydasi yoktur. Öfkemize kapilarak sonradan pisman olacagimiz bir isi yapmamaliyiz.
f) Hem ümit ederek, hem de korkarak dua etmeli.
Kur'an-i Kerim'de söyle buyuruluyor:
''Allah'a korkarak ve yardimini umarak yalvarin. süphesiz Allah'in rahmeti iyi davrananlara yakindir.''
Allah'in hosnutluguna giden yolda ilerlemek ve onun rahmet hazinelerine ulasmak için ruhumuzda mevcut olan ümit ve korku iki kanat gibidir. Burilardan birisi eksik olursa, insan kanadi kirilmis kus gibi uçamaz, manen yükselemez. Kalb ancak bu ikisi ile hakka yönelir. Ümit ederken korkmali, korkarken ümit kesilmemelidir .Dua böylece hedefine ulasmis olur.
g) Dua üç defa tekrarlanmalidir .
Peygamberimiz dua ettigi zaman üç defa dua eder , bir istekte bulundugu zaman da istegini üç defa tekrar ederdi.
h) Dua'nin baslangicinda oldugu gibi sonunda da Allah Teala'ya hamd ve sena, Peygamber Efendimize salat ve selam getirmelidir.
i) Dua bitince ellerini yüzüne sürmeli ve ''Amin'' demelidir. Peygamber Efendimiz ellerini kaldirarak dua ettigi zaman duanin sonunda ellerini yüzüne sürerdi. Bunda, ellere isabet eden Allah'in rahmet ve bereketinden en serefli organimiz olan yüzümüzün de nasibini almasina isaret vardir .
Duadan Sonra
Yüce Allah, kulunun dua ve dileklerini kabul eder , ancak istedigini vermesi ilahi hikmet icabi gecikebilir.
Peygamberimiz şu uyarida bulunuyor:
''Sizden herhangi birinizin duasi, acele etmedigi müddetçe kabul olunur. insan (acele ederek) ''Dua ettim de kabul olunmadi'' der
Kul, dua edip Allah'tan bir dilekte bulundugu zaman duasinin kabul edilmesi gecikirse, acele edip de, ''iste dua ettim de kabul olunmadi'' diye yakinmamali, duaya devam etmelidir .Geç olsa bile dualar bir gün gelir kabul edilir.
Yüce Rabbimiz, ''Benden isteyenin dua ettiginde duasini kabul ederim.''(13) va'di ilahisi geregince zamani gelince dualari kabul eder. islam alimlerinden ibn Kayyim diyor ki:
''Bir ev sahibinin, gece gündüz kirk defa kapisini çalan kimseye, günün birinde karsilik verecegi ve dilegini yerine getirerek bu müracaatlari sona erdirecegi muhakkaktir.''
Duada esas olan, söz ve davranislarimizda samimî olmak, kalbi baska seylerle mesgul etmeden tamamen Allah'a yönelmektir.
imam-i Gazali diyor ki: islam büyüklerinden ibrahim b. Edheme sordular: Biz dua ediyoruz fakat duamiz niçin kabul olmuyor? halbuki Allah Teâlâ: ''Bana dua edin, duanizi kabul edeyim'' buyuruyor.
O, söyle cevap verdi: Sekiz huy kalblerinizi öldürmüstür. Onun için dualariniz kabul olmuyor:
1. Allah'in hakkini biliyorsunuz, ancak yerine getirmiyorsunuz.
2. Kur'an okuyorsunuz, fakat emirlerine göre hareket etmiyorsunuz.
3. Allah'in Resulü Hz. Muhammedi (s.a.s.) seviyoruz diyorsunuz, ama onun sünnetini terkediyorsunuz.
4. Ölümden korkariz diyorsunuz, fakat onun için hazirlik yapmiyorsunuz.
5. Allah Teala ''süphesiz ki seytan sizin düsmaninizdir'' buyurdugu halde günah islemekte onunla anlasmissiniz.
6. Cehennem atesinden korkariz diyorsunuz, ama kendinizi (yaptiginiz kötülüklerle) atese yaklastiriyorsunuz.
7. Cenneti sevdiginizi söylüyorsunuz, fakat ona girmek için iyi isler yapmiyorsunuz.
8.Yataktan kalkinca kendi kuruslarinizi arkaya atip baskalarinin kusurlari ile mesgul oluyorsunuz.
Bu davranislarinizla Rabbinizi gücendiriyorsunuz. Artik O, dualarinizi nasil kabul eder.

5 yorum:

Huriye dedi ki...

canim merhaba,geçmis kandilini kutlarim,allah tum dualarini kabul buyursun insallah,opuyorum iyi aksamlar canim...
hayirli cumalar...

zarpandit_gokche dedi ki...

canımcım yahu sen bana de ben alırım eksiklerini merak etme:)

kargo diye br şey var dimi yani :)

mutfaktelaşı dedi ki...

sağol canım ya gönlün çok geniş.

Lezzet Gemisi dedi ki...

SELAM CANIM. NEŞELİ, SAĞLIKLI BİR GÜN DİLİYORUM. SEVGİLER.....

www.benimyemeklerim.com dedi ki...

Tüm duaların kabul olması dileğiyle.. Hayırlı cumalar.. iyi haftasonları...